Trečiadienis, 18 liepos 2018

Kviečiame mokytis!

Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras kartu su Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokykla vykdo projektą, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų „Nekvalifikuotų ir žemesnės kvalifikacijos Panevėžio regiono suaugusiųjų įtraukimas į bendrąjį ir profesinį ugdymą“.

Projektas unikalus tuo, kad asmenys, pageidaujantys dalyvauti projekte, turės galimybę įgyti kartu bendrąjį ir profesinį išsilavinimą. Mokymai vyks mažose, iki 8 mokinių grupėse.

Jeigu tau jau 18 metų, kviečiame nuo š. m. rugsėjo 1 d. mokytis II gimnazijos klasėje kartu įgyjant virėjo, floristo ar kambarių tvarkytojo specialybę, III ir IV gimnazijos klasėse – įgyjant kompiuterių tinklų derintojo, multimedijos paslaugų teikėjo, virėjo, floristo, pardavėjo, konditerio, padavėjo ar barmeno specialybių.

Prašymai priimami (turėti išsilavinimo pažymėjimą ir asmens tapatybės dokumentą) Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre, Šiaulių 60, Panevėžys.

Telefonai pasiteirauti: direktorius - 8 45 587011, projekto koordinatorius – 8 45 436847.

Mokytojos D. Petrauskienė, T. Temnikova

Gegužės 30 d. SJMC jaunimo klasių mokiniai vyko į edukacinę išvyką – Aukštaitijos Siaurojo geležinkelio stotį ir garvežinę Panevėžyje. Mokiniai susipažino su Siaurojo geležinkelio, paprastai ir šiltai vietinių žmonių vadinamo Siauruko, istorija.

Savo gyvavimo pradžioje Aukštaitijos siaurasis geležinkelis gabeno įvairius krovinius, vežė keleivius. 1898 metais geležinkelis nutiestas iki Panevėžio. Pirmieji traukiniai naujuoju ruožu pradėjo kursuoti 1899 metų rudenį.

Pirmasis Lietuvos siaurojo geležinkelio raidos etapas yra susijęs su carinės Rusijos imperijos ūkio struktūra. Šiuo siaurojo geležinkelio ruožu buvo gabenami įvairūs kroviniai, daugiausia miško medžiaga, ir keleiviai.

Per pirmąjį pasaulinį karą, 1916 metais, vokiečių kariuomenė nutiesė naujus 600 mm pločio ruožus: Gubernija-Pasvalys ir Joniškis-Žeimelis.

Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu, 1920-1938 metais, prie siaurojo geležinkelio tinklo kūrimo daug prisidėjo vietos savivaldybės. Tiesiant siaurojo geležinkelio ruožus tarpukario Lietuvoje, atsižvelgta į dvarų, kooperatyvų, plytinių, pieninių reikmes. 1921 metais pratęsta siaurojo geležinkelio statyba iš Gubernijos į Šiaulius. Vėliau atsirado atkarpa iš Pasvalio į Biržus. 1937-1938 m. nutiestas ruožas iš Panevėžio į Joniškėlį.

Sovietmečiu per parą siauruku pravažiuodavo iki 24 traukinių. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę siaurasis geležinkelis funkcionavo bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ bendroje veikloje iki 1999 m.

Dabartinis veikiantis 68,4 km ilgio siaurojo geležinkelio ruožas Panevėžys-Rubikiai eina pro Taruškas, Raguvėlę, Surdegį, Troškūnus, Anykščius, Bičionis.

Siaurasis geležinkelis kartu su stotimis, kelių statiniais yra vertingas istorinis ir kultūrinis objektas.

Stočių pastatų kompleksai turi urbanistinę ir architektūrinę vertę. 1996 metais Kultūros ministro įsakymu Aukštaitijos siaurojo geležinkelio kompleksas įrašytas į Lietuvos Respublikos nekilnojamų kultūros vertybių registro statinių kompleksų ir ansamblių sąrašą. 2003 m. dalis šio komplekso objektų paskelbta kultūros paminklais. 2005 m. valstybė pradėjo iš dalies finansuoti Aukštaitijos siaurąjį geležinkelį kaip paveldo objektą.

Susipažinę su Aukštaitijos siaurojo geležinkelio istorija, visi sėdome į keleivinį vagoną pasivažinėti. Sužinojome, kad vidutinis Siauruko greitis -30 km/val. Šiltuoju metų laiku vyksta reguliarūs reisai į Anykščius, Rubikius, traukinukas net turi specialų vagonėlį dviračiams gabenti. Nors kelionė buvo neilga, tik apie kilometrą, Siaurukas mus nugabeno į garvežinę, kalvę. Buvo įdomu pamatyti ir išgirsti kur ir kaip buvo remontuojami ir laikomi garvežiai, patiems pasijusti garvežio mašinistais ar netgi traukinių stoties viršininku. Buvo netikėta pamatyti, kad šiuo metu garvežinė virto J.Miltinio dramos teatro scena- čia rodomas lenkų režisieriaus Jaceko Glombo spektaklis “Stotelė“.

Išvyka neprailgo, mokiniai sužinojo daug įdomaus apie unikalų Panevėžio krašto kultūros objektą Aukštaitijos siaurąjį geležinkelį.