Grįžti į pradžią

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Laikas į mokyklą!!! Laikas į mokyklą!!! Laikas į mokyklą!!! Laikas į mokyklą!!!

Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras

Mokytis niekada nevėlu. Nestovėk vietoje.Judėk ir Tuǃ

Kalbų vertėjas

Mokyklos rekvizitai

Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, Panevėžys,  Šiaulių g. 60 Telefonas: 8-45-439575 Faksas:8-45-439575 Įmonės kodas: 191817034 El. paštas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Panevėžio SJMC skyrius Pataisos namuose

Raskite mus Facebook'e

 

 

2017 metų premijos „Metų mokytojas“ rinkimai

Skaitmeninių „Vyturio“ knygų biblioteka

Brandos darbas

emokykla

Elektroninis dienynas

Socialinės reklamos kampanija "SAVIŽUDYBIŲ GALIMA IŠVENGTI"

Ugdymas karjerai

Lankytojai

2.png1.png7.png5.png9.png6.png
Šiandien70
Vakar272
Praeitą savaitę70
Mėnuo4492
Iš viso217596

Pirmadienis, 18 gruodžio 2017

Mokytojos D. Petrauskienė, T. Temnikova

   Gegužės 30 d. SJMC jaunimo klasių mokiniai vyko į edukacinę išvyką – Aukštaitijos Siaurojo geležinkelio stotį ir garvežinę Panevėžyje. Mokiniai susipažino su Siaurojo geležinkelio, paprastai ir šiltai vietinių žmonių vadinamo Siauruko, istorija.

Savo gyvavimo pradžioje Aukštaitijos siaurasis geležinkelis gabeno įvairius krovinius, vežė keleivius. 1898 metais geležinkelis nutiestas iki Panevėžio. Pirmieji traukiniai naujuoju ruožu pradėjo kursuoti 1899 metų rudenį.

   Pirmasis Lietuvos siaurojo geležinkelio raidos etapas yra susijęs su carinės Rusijos imperijos ūkio struktūra. Šiuo siaurojo geležinkelio ruožu buvo gabenami įvairūs kroviniai, daugiausia miško medžiaga, ir keleiviai.

   Per pirmąjį pasaulinį karą, 1916 metais, vokiečių kariuomenė nutiesė naujus 600 mm pločio ruožus: Gubernija-Pasvalys ir Joniškis-Žeimelis.

Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu, 1920-1938 metais, prie siaurojo geležinkelio tinklo kūrimo daug prisidėjo vietos savivaldybės. Tiesiant siaurojo geležinkelio ruožus tarpukario Lietuvoje, atsižvelgta į dvarų, kooperatyvų, plytinių, pieninių reikmes. 1921 metais pratęsta siaurojo geležinkelio statyba iš Gubernijos į Šiaulius. Vėliau atsirado atkarpa iš Pasvalio į Biržus. 1937-1938 m. nutiestas ruožas iš Panevėžio į Joniškėlį.

Sovietmečiu per parą siauruku pravažiuodavo iki 24 traukinių. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę siaurasis geležinkelis funkcionavo bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ bendroje veikloje iki 1999 m.

   Dabartinis veikiantis 68,4 km ilgio siaurojo geležinkelio ruožas Panevėžys-Rubikiai eina pro Taruškas, Raguvėlę, Surdegį, Troškūnus, Anykščius, Bičionis.

Siaurasis geležinkelis kartu su stotimis, kelių statiniais yra vertingas istorinis ir kultūrinis objektas.

Stočių pastatų kompleksai turi urbanistinę ir architektūrinę vertę. 1996 metais Kultūros ministro įsakymu Aukštaitijos siaurojo geležinkelio kompleksas įrašytas į Lietuvos Respublikos nekilnojamų kultūros vertybių registro statinių kompleksų ir ansamblių sąrašą. 2003 m. dalis šio komplekso objektų paskelbta kultūros paminklais. 2005 m. valstybė pradėjo iš dalies finansuoti Aukštaitijos siaurąjį geležinkelį kaip paveldo objektą.

Susipažinę su Aukštaitijos siaurojo geležinkelio istorija, visi sėdome į keleivinį vagoną pasivažinėti. Sužinojome, kad vidutinis Siauruko greitis -30 km/val. Šiltuoju metų laiku vyksta reguliarūs reisai į Anykščius, Rubikius, traukinukas net turi specialų vagonėlį dviračiams gabenti. Nors kelionė buvo neilga, tik apie kilometrą, Siaurukas mus nugabeno į garvežinę, kalvę. Buvo įdomu pamatyti ir išgirsti kur ir kaip buvo remontuojami ir laikomi garvežiai, patiems pasijusti garvežio mašinistais ar netgi traukinių stoties viršininku. Buvo netikėta pamatyti, kad šiuo metu garvežinė virto J.Miltinio dramos teatro scena- čia rodomas lenkų režisieriaus Jaceko Glombo spektaklis “Stotelė“.

   Išvyka neprailgo, mokiniai sužinojo daug įdomaus apie unikalų Panevėžio krašto kultūros objektą Aukštaitijos siaurąjį geležinkelį.

 

Copyright © 2017 Panevėžio suaugusiųjų mokymo centras Rights Reserved.