Moterų kalėjimo skyriuje 43 % mokinių – romų moterys. Šalia mūsų gyvenantys romai nuolat patiria atskirtį ir neigiamą visuomenės vertinimą. Romų mentalitetas sąlygoja jų tautos elgseną ir gyvenimo būdą. Tačiau romai – mūsų visuomenės dalis, su savo papročiais, ugningais šokiais, etnine kultūra.

   Ar neturėtume padėti romams integruotis į visuomenę, būti jiems empatiškesni? Kilo man tokia mintis ir  gimė projektas. Pradėjome nuo stendo ir piešinių su spalvingais romių sijonais. Pradinėje klasėje visą mėnesį buvo dažniau girdima romų kalba, romų patarlės, pasakos. Mokytojos G. Gelažytė ir R. Sidaravičienė mokyklos bendruomenėje atliko apklausą: Ar tau trukdo šalia gyvenantys romai? Niekas nedrįso niekinti ar smerkti romų :

      Man jie netrukdo, nes yra tokie pat žmonės, kaip ir mes.

      Man patinka romų ugningi šokiai ir spalvingi sijonai.

      Jie moka gerbti ir globoja savo senolius.

      Romai myli ir augina daug vaikų.

      Jie lygiateisiai mūsų šalies piliečiai.

   Matematikos pamokose su mokytoja S. Sipavičiene mokinės nagrinėjo skritulines ir stulpelines diagramas apie romų moterų dalyvavimą bendruomenės veikloje. Komentavo lentelę, kiek moterų yra baigusių pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programą nuo skyriaus veiklos pradžios.

   Foto sesijos metu moterys stengėsi parodyti romų drabužių akcentus: ilgus sijonus, įvairiai rišamas skaras, blizgančius papuošalus. Iš jų mes atpažįstame romus gatvėje, tai yra romų tautos kultūros dalis.

   Kalėjimo bendruomenei rodėme dokumentinį filmą ,,Romai ar čigonai?“. Jis suteikė daug informacijos visai bendruomenei ir patiems romams. Pradinėje klasėje surengėme savo sąsiuvinių

parodėlę. Mūsų sąsiuviniai tvarkingi, neišplėšyti, nepripiešti. Matyti kruopštus kasdienis darbas.

vRomų moterys kalėjimo fabrike sudaro 60 % visų dirbančiųjų. Vadinasi, jos dirba, mokosi, dalyvauja mokyklos veikloje, stengiasi integruotis į bendruomenę. Tai ne tušti žodžiai, juos patvirtino dešimtys nuotraukų, kurias smalsiai stebėjo visa bendruomenė. Taip pamažu, žingsnelis po žingsnelio, formuojame toleranciją romų atžvilgiu, motyvuojame juos prasmingai veiklai.

   Balandžio 8 d. - Pasaulinė romų diena. Baigiamajame projekto renginyje klausėme romų muzikos, daug emocijų sukėlė čigonų liaudies pasakos, kurias pasakojo pradinės klasės moterys. Viktorina ,,Ką žinai apie romus?“ sudomino įdomiais klausimais, kurie suteikė daugiau žinių apie romų istoriją, papročius. Aktyviausios projekto dalyvės po renginio ,,išriedėjo“ su vežimo ratais, tiesa, ne mediniais, o meduoliniais, ragavome tradicinį romų pyragą savijaką. Integruota kalbos, matematikos, istorijos pamoka patiko visoms dalyvavusioms. Romų moterys už renginį dėkojo projekto rengėjams, nes tikrai pajuto šventinę nuotaiką.

   Dėkoju mokytojai Simonai Sipavičienei už aktyvų bendradarbiavimą rengiant ir vykdant projektą.

Pradinės klasės mokyt. V. Jakutonienė

 kol 04 08